تحریک نژادپرستان آمریکا با هدف مسجدهراسی
تحریک نژادپرستان آمریکا با هدف مسجدهراسی
مقامات آمریکایی با ادعای اینکه مساجد مکانی برای طراحی عملیات تروریستی و گسترش افراط‌گرایی هستند از آنها جاسوسی می‌کنند؛ این دیدگاه با مخدوش کردن افکار عمومی موجب می شود تا برخی از افراد و گروه‌ها، اقدام به حمله به مساجد و آتش زدن آنها کنند.
دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 6878
به گزارش «آرماگدون» مسلمان بودن در آمریکا خطر توهین، تبعیض، تحقیر عمومی، آزارهای فیزیکی و بدتر از این ها را به دنبال دارد.
اکنون کار به جایی رسیده که دیگر نه تنها مسلمانان بلکه مساجد که مکان های مقدسی برای مسلمانان به شمار می آیند نیز به راحتی مورد هتک حرمت قرار می گیرند و به آتش کشیده می شوند به گونه ای که مسجدهراسی و اسلام هراسی تبدیل به امری عادی و بدیهی در کشوری شده که داعیه دار دموکراسی و آزادی در جهان است. لذا مسلمانان به طور ویژه از زمان حمله یازده سپتامبر با تبعیض، سوءظن و نفرت در فضای عمومی مواجه بوده اند.
با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» و لفاظی های ضد اسلامی اش به نظر می رسد که پرونده آزار و شکنجه مسلمانان به شیوه «مک کارتیسم» با توجه به روندهای سیاسی کنونی ایالات متحد هنوز روی میز کاخ سفید گشوده است.
مک‌کارتیسم به فعالیت‌های ضدکمونیستی سناتور جوزف مک‌کارتی (۱۹۰۸ تا ۱۹۵۷) در آغاز دوره جنگ سرد اشاره دارد که موجب شد موجی از عوام‌فریبی، سانسور، فهرست‌های سیاه، گزینش شغلی، مخالفت با روشنفکران، افشاگری‌ها، دادگاه‌های نمایشی و تفتیش عقاید، فضای اجتماعی دهه ۱۹۵۰ آمریکا را دربر بگیرد.
حالا اسلام هراسی و مسجدهراسی جای مک‌کارتیسم را گرفته است. پدیده ای که نه تنها در آمریکا در حال گسترش است بلکه سیاست های عمومی را هم تحت تصرف خود در آورده است.
«موسسه فهم و سیاست اجتماعی» با حمایت از سوی طرح مرکز الولید برای درک متقابل میان مسیحیان و مسلمانان در دانشگاه «جرج تاون» یک فهرست ملی از اسلام هراسی بر اساس پاسخ به پرسش های تحقیقات مختلف فراهم کرده است. این پرسش ها برای کشف باورهای عمیق پاسخ دهندگان در پنج کلیشه خاص ضدمسلمانان که متأسفانه اغلب از سوی رهبران سیاسی ایالات متحده در طول مبارزات انتخاباتی برای به دست آوردن حمایت از رای دهندگان مورد استفاده قرار می گیرد، طراحی شده است.
بر اساس این پنج کلیشه ضد اسلامی که در حقیقت ادعایی از سوی رهبران سیاسی آمریکا است، مسلمانان بیشتر از دیگر بقیه مردم مستعد خشونت هستند؛ علیه زنان تبعیض قائل می شوند؛ با آمریکا دشمنی و خصومت دارند، نسبت به بقیه مردم از تمدن کمتری برخوردار هستند و مسئول خشونت هایی هستند که توسط مسلمانان دیگر انجام می شود!
این پنج کلیشه زمینه حمایت موثر از سیاست های اتخاذ شده توسط مقامات دولتی با هدف تبعیض علیه مسلمانان را فراهم می کند. این سیاست ها شامل جاسوسی از مساجد، ایجاد پروفایل های نژادی و نظارت دقیق امنیتی مسلمانان در فرودگاه ها می شود.
مقامات آمریکایی با ادعای اینکه مساجد مکانی برای طراحی عملیات تروریستی و گسترش افراط گرایی هستند از آنها جاسوسی می کنند و همین دیدگاه است که با مخدوش کردن افکار عمومی موجب می شود تا برخی از افراد و گروه ها، حمله به مساجد و به آتش کشیدن آنها را در دستور کار خود قرار دهند.
بر اساس تحقیقات انجام شده ،۷۵ درصد از مسلمانان در آمریکا معتقدند که تبعیض علیه مسلمانان در این کشور به اوج خود رسیده است. این تعداد از مسلمانان نگران اقدامات رئیس جمهوری کنونی آمریکا هستند و احساس نمی کنند که اسلام بخشی از جامعه آمریکا است.
متاسفانه به نظر می رسد که اسلام هراسی و مسجد هراسی تبدیل به هدف مشترکی شده است که تعداد زیادی از گروه های نفرت در آمریکا را با هم متحد می کند. بر اساس گزارش مرکز حقوق فقر جنوبی که مقابله با نفرت های قومی، مذهبی و نژادی را در دستور کار خود دارد ۳۳ گروه اسلام هراس به طور آزادانه در فیس بوک فعالیت می کنند و همه آنها ارائه تصویر ضد اسلامی و اشاعه کلیشه های اسلام هراسانه برای جذب اعضا را در دستور کار خود قرار داده اند.
حقیقت این است که درخت تعصب و نژادپرستی در آمریکا نه تنها نخشکیده است بلکه به سرعت در حال رشد است و اسلام هراسی و مسجد هراسی تنها شاخه های جدیدی از این درخت در حال رشد هستند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان