ممنوعیت اقامه نماز در مسجد «تاج محل» هند
ممنوعیت اقامه نماز در مسجد «تاج محل» هند
سازمان باستان‌شناسی هند اعلام کرد که به جز روزهای جمعه، اقامه نماز در مسجد تاج‌محل شهر «اگرا» در شمال این کشور ممنوع است.
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۶
کد مطلب: 6616
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ روزنامه «تایمز آف اندیا» هند در این زمینه نوشت: سازمان باستان‌شناسی هند، اقامه نماز‌های یومیه در مسجد تاج‌محل شهر اگرا در شمال کشور را ممنوع اعلام کرده و مسلمانان می‌توانند تنها نماز جمعه را در این مسجد اقامه نماز کنند.
فاسان سواران، از مسئولان باستان‌شناسی هند در این زمینه گفت: این اقدام بر اساس حکم دادگاه اتخاذ شده و تنها اقامه نماز جمعه در تاج‌محل مجاز است.
شبکه خبری إرم نیوز نیز به نقل از روزنامه هندی «تایمز آف ایندیا» نوشت: مقامات هند از شب گذشته آب مخازن وضوخانه‌های تاج محل را قطع کرده‌اند.
این روزنامه با اشاره به این که سید صادق علی، امام جماعت مسجد تاج محل که برای اقامه نماز به مسجد رفته بود، با قطعی آب روبرو شد، در ادامه نوشت: بنا به گفته ابراهیم حسین، رئیس کمیته تاج محل، مسلمانان سال‌های مدیدی است که نمازهای پنج‌گانه را در تاج محل می‌خوانند و هیچ دلیلی برای جلوگیری از اقامه نمازهای یومیه در این مسجد وجود ندارد.
وی افزود: ذهنیت ضد اسلامی موجود در دولت مرکزی و دولت محلی عامل صدور چنین تصمیمی است.
گفتنی است؛ دادگاه عالی هند تیرماه سال جاری حکمی را صادر کرد که به موجب آن تنها مسلمانان مقیم شهر آگرا در استان آتربرادیش واقع در شمال هند می‌توانستند در تاج محل نمازهای پنجگانه و نماز جمعه بخوانند. این مسجد از کم‌نظیرترین آثار معماری هندی ـ اسلامی است و سال ۱۶۳۱ توسط یک امپراطور مغولی به نام «شاه جهان» به یاد همسر فقیدش «ممتاز محل» ساخته شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایکنا