پیامدهای ویروس کرونا بر مسلمانان ایتالیا در گزارش الازهر
پیامدهای ویروس کرونا بر مسلمانان ایتالیا در گزارش الازهر
دیده بان مبارزه با افراط گرایی در الازهر در گزارش جدید خود بیماری کرونا و پیامدهای آن بر مسلمانان ایتالیا و تلاش های آنها را برای مقابله با این بحران بررسی کرد.
دوشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: 6932
به گزارش «آرماگدون» ، به نقل از صدی البلد، دیده بان مبارزه با افراط گرایی در الازهر با انتشار گزارشی درباره بررسی بحران کرونا و تاثیر آن بر مسلمانان در ایتالیا، اعلام کرد: ویروس کرونا از دروازه های جنوبی (ایتالیا) اروپا در ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ میلادی وارد این قاره شد و نخستین بیمار مبتلا به کرونا(کووید ۱۹) در شهر «کودنیو» متعلق به استان «لودی» در منطقه «لمباردی» واقع در شمال ایتالیا دیده شد.
در این گزارش آمده است: با اعلام نخستین بیمار مبتلا به کرونا، «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا قرنطینه کامل خانگی را اعلام کرد و همه مدارس و دانشگاه ها را تا سوم آوریل تعطیل کرد، همچنین همه تجمعها و فعالیت های ورزشی ممنوع شد و برگزاری همه مناسبت ها و مراسم ها به حالت تعلیق درآمد.
براساس این گزارش، تعطیلی مراکز فرهنگی اسلامی، مساجد و توقف برپایی نماز جماعت و نماز جمعه از جمله پیامدهای این ویروس بر فعالیت های مسلمانان این کشور بود.
در این گزارش آمده است: با شیوع ویروس کرونا در سراسر ایتالیا، مسلمانان این کشور که یکی از مؤلفه های اصلی ساختار این جامعه به شمار می آیند، به کمک هموطنان خود شتافتند. آنها همچنین از تصمیم های دولت مبنی بر تعطیلی مساجد و توقف نماز جماعت و نماز جمعه پیروی کردند.
دیده بان الازهر در گزارش خود آورده است که اتحادیه هیئت های اسلامی در ایتالیا (UCOII) کمپینی را در ۲۶ فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی به منظور جمع آوری کمک های خیرخواهانه برای خرید ماسک به راه انداخت تا مناطق مختلف این کشور را که ویروس کرونا در آن شیوع پیدا کرده است، تجهیز کند.
این اتحادیه در بیانیه ای اعلام کرده بود: کشور ما در این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت فوق العاده ای به سرمی برد. باتوجه به کمبود ماسک های پزشکی که به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کمک می کند، به اجرای اصول همبستگی اسلامی روی آورده ایم و از همه مسلمانان ایتالیا خواسته می شود تا به منظور فراهم کردن ماسک و لوازم پزشکی برای مقابله با این ویروس کمک کنند.
مرکز اسلامی «الأمل» در شهر کرمونا در مارس ۲۰۲۰ میلادی مبلغ پنج هزار یورو به بیمارستان این شهر کمک کرد؛ مدیریت این مرکز دراین باره می گوید: ما احساس می کنیم که کرمونا شهر ماست و ما از همه می خواهیم در این وضعیت کمک کنند.
جمعیت ها، مراکز اسلامی، موسسه های فرهنگی اسلامی در ایتالیا همچون جمعیت اسلامی «المنار» در سوریسینا، موسسه های فرهنگی اسلامی در کورچیانو، اومبریا و پروجا، کمپین های مختلفی را برای کمک به دولت و مردم این کشور به راه انداختند.
دیده بان الازهر، تلاش های مسلمانان ایتالیا را ستود و از همگان خواست تا درکنار یگدیگر به منظور مقابله و نابودی این بیماری جهانی تلاش کنند.
این دیده بان از همه مردم خواست تا با موسسه های دولتی همکاری کامل را انجام دهند، از دستورالعمل ها پیروی کنند و برای جلوگیری از شیوع این بیماری در خانه ها بمانند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : شبستان