پارلمان انگلیس از تأثیرات ویرانگر اسلام هراسی پرده برداشت
پارلمان انگلیس از تأثیرات ویرانگر اسلام هراسی پرده برداشت
تازه‌ترین گزارش گروه فرا حزبی پارلمانی «مسلمانان بریتانیا» که روز سه‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد که رواج اسلام هراسی در انگلیس به تشدید شکاف در جامعه، افزایش جرائم مرتبط با تنفر و حملات تروریستی منجر شده است.
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۱
کد مطلب: 6622
به گزارش «آرماگدون» ، در این گزارش آمده است که افکار عمومی در انگلیس به دلیل پیش‌داوری منفی نسبت به عقاید مسلمانان دیدگاه تبعیض‌آمیزی به این اقلیت مذهبی پیداکرده‌اند. این گزارش همچنین عنوان می‌کند که اقلیت مسلمانان در انگلیس نسبت سایر اقلیت‌های قومی به لحاظ اقتصادی مورد تبعیض قرار می‌گیرند.
این گزارش می‌افزاید که چون تعریف مشخصی نسبت به پدیده اسلام هراسی وجود ندارد، این مساله پیامدهای ویرانگری را در جامعه به‌جای گذاشته است.
گزارش یادشده که درنتیجه شش ماه تحقیق از سازمان‌های اسلامی، کارشناسان، اساتید دانشگاه و سایر گروه‌های مرتبط گردآوری‌شده است از دولت انگلیس می‌خواهد تا تعریف مشخصی را درباره پدیده اسلامی هراسی تبیین کند.
این گزارش ادامه می دهد: از جرائم مرتبط با تنفر براثر احساسات ضد اسلامی گرفته تا اظهارات نفرت‌انگیز در فضای مجازی و اتخاذ سیاست‌هایی که منجر به رفتارهای تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان می‌شود، تعریف اسلام هراسی ضروری است.
روند افزایش اسلام هراسی پس از رأی مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی پررنگ‌تر شده و کارشناسان معتقدند مادامی‌که دولت این کشور واکنش قاطعی را به این معضل نشان ندهد این روند متوقف نخواهد شد.
سال گذشته فردی به نام درن آزبورن تحت تأثیر اندیشه‌های دست راستی، به نمازگزاران مسجدی در شمال لندن با خودرو حمله کرده بود که در پی آن‌، یک‌تن کشته و تعدادی زخمی شدند. دادگاه یک سال بعد بدون اینکه این حادثه را تروریستی قلمداد کند او را به حبس ابد محکوم کرد. مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشری اسلامی انگلیس که از برگزارکنندگان مراسم راهپیمایی روز عاشورا و روز جهانی قدس در لندن است، در بیانیه‌ای از عملکرد ضعیف دستگاه‌های امنیتی در انگلیس انتقاد کرد.
او می‌گوید: زمان آن فرارسیده که پلیس به همان اندازه که از اقلیت‌های آسیب‌پذیر در این کشور حمایت می‌کند، از جامعه مسلمانان در زمان اجرای مراسم مذهبی حمایت به عمل آورد. این در حالی است که به گفته شجره، سهل‌انگاری پلیس، این پیام را به افراد متعصب القا می‌کند که به حملات خود ادامه دهند.
یک سخنگوی دولت انگلیس در واکنش به گزارش نمایندگان پارلمان انگلیس اظهار کرد: ما عمیقاً نسبت به جرائم تنفری که مسلمانان و سایر اقلیت‌های مذهبی را هدف قرار می‌دهد نگران هستیم. چنین رفتارهایی به گفته وی، غیرقابل‌قبول است و بیانگر ارزش‌های مردم انگلیس نیست.
او همچنین درباره پیشنهاد تعریف اسلام هراسی گفت: چنین مساله ای بایستی با دقت موردبررسی قرار گیرد تا تأثیرات مثبتی را که باید، داشته باشد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا